עלות פינוי אסבסט

0
811
עלות פינוי אסבסט

מה צריך לדעת על עלות פינוי אסבסט?

עלות פינוי אסבסט אינו אחיד מכיוון שמספר גורמים משפיעים עליו. גודל המבנה, מצב לוחות האסבסט, מורכבות העבודה, כל אלו משפיעים על מחיר הפינוי. ככל שעבודת הפינוי מורכבת יותר, כל עלות העבודה תהיה גבוהה יותר.

עלות פינוי אסבסט

המשרד להגנת הסביבה קבע כי אסבסט הוא חומר מסוכן מכיוון שהוא יוצר אבק מזהם וגורם כך נזק לבריאות. כדי לצמצם את הנזקים של האסבסט, נחקק חוק בשנת 2011 אשר מגדיר תקנות מוסדרות בקשר לטיפול במשטחי ובחלקי אסבסט. החוק קובע איך יתבצע טיפול בטיחותי בפסולת אסבסט המסולקת ממבנים שונים.

אסבסט הוא חומר אשר עשוי ממינרל גבישי בעל סיבים דקים וצפופים הנפרדים אחד מהשני. במהלך השנים, התברר כי מינרל האסבסט הוא בעל עמידות גבוהה למגוון גורמים סביבתיים. ביניהם, טמפרטורות גבוהות, חשיפה לכימיקלים חזקים, שחיקה, הפעלת לחץ מכני ועוד.

באסבסט נעשה שימוש רב למגוון מטרות וצרכים שונים, בעיקר בענף התעשייה והבניה. אולם עם הזמן הסתבר כי חומר האסבסט הוא גורם מרכזי להתפתחות מחלות ריאות קשות. לכן נחקק החוק שמחייב את פינויו.

 המחיר של פינוי אסבסט נקבע לפי מטר, אולם זהו איננו תחום עם עלות קבועה. יש מגוון פרמטרים שמשפיעים על מחיר פינוי אסבסט כמו גודל משטחי האסבסט המיועדים לפינוי, מיקומם ומורכבות עבודת הפינוי.

מדוע יש לפנות אסבסט?

סכנת האסבסט טמונה בסיבים המיקרוסקופיים שלו העשויים מאותו מינרל גבישי עמיד. סיביו מצליחים לחדור אל מערכת הנשימה ולגרום לנזקים קשים כגון הצטלקויות והתפתחות של מחלות סרטניות בלתי הפיכות.

החוק מגדיר את האסבסט כחומר מזהם ומסוכן וכיום חל איסור מוחלט על ייצור, מסחר ויבוא מוצרים המכילים אסבסט.

נאסר גם שימוש חדש באסבסט ומכיוון שבעבר הוא היה חומר נפוץ בענף הבניה, נקבעו הנחיות ברורות לגבי טיפול בחומר קיים.

חוק פינוי האסבסט אינו מחייב בעלי בתים פרטיים לסלק משטחי אסבסט שהיו קיימים לפני שנחקק החוק, אלא מתייחס לשימושים חדשים באסבסט. עבור מבני ציבור ותעשייה קיימת תקנה משנת 2021 המחייבת לפנות משטחי אסבסט, ולהחליפם בחומרים שאינם פוגעים בסביבה ובמסכנים את הבריאות.

בבתים פרטיים, כשמתגלים חלקי אסבסט פגועים, חייבים לפנות אותם באופן מידי באמצעות קבלן אסבסט. עלות פינוי אסבסט נקבעת לפי מטר ולפי הצעת הקבלן. בכל מקרה בו קיים צורך לפנות משטחי וחלקי אסבסט, יש להיעזר בחברה קבלנית המתמחה בתחום ומורשית מטעם המשרד להגנת הסביבה. 

כיצד מתבצע תהליך פינוי אסבסט?

מכיוון שמדובר בחומר מסוכן, פינוי האסבסט חייב להיעשות רק עם ציוד מגן מתאים ועם כלי עבודה ייעודיים. תהליך הפינוי חייב להיעשות בצורה זהירה ובטוחה כדי למנוע פגיעה בלוחות האסבסט. שבירתם גורמת לשחרור הסיבים ויוצרת אבק מזהם ומסוכן.

לאחר הסרת המשטחים מהמבנה, הם נארזים באריזות פלסטיק קשיחות בעלות דופן כפולה. את האריזות הללו מסמנים עם שלטי אזהרה בולטים ושמנעים אותן אל אתרי הטמנה מורשים בהתאם להנחיות של המשרד להגנת הסביבה. פינוי אסבסט מחיר יינתן על ידי קבלן אסבסט.

פינוי האסבסט צריך להיעשות בהתאם להיתרים של המשרד להגנת הסביבה, תוך תיחום האזור והודעה מסודרת לתושבים, פירוק והסרה זהירים והטמנה.

LEAVE A REPLY